Od roku 1971 sa prípravky z konopy experimentálne testujú ako lieky proti alkoholizmu, závislosti od heroínu a amfetamínu, pri emocionálnych poruchách, svalových kŕčoch a zelenom zákale. Pozitívne skúsenosti s podporným účinkom kanabisu sa prejavili aj pri ošetrovaní depresií s stavov nervového vypätia.
Mikrobiológ Gerald Lancz v roku 1990objavil, že marihuana usmrcuje vírus herpesu, čím vedecky potvrdil fungovanie starého rímskeho receptu. Potvrdila sa aj tradičná aplikácia pri astme, pretože látka THC rozširuje priedušky.
Na kožné problémy, napr. psoriázu, pomáha konopná masť. Konopné produkty účinkujú aj pri Parkinsonovej chorobe, HIV demencii, HIV bolestiach a javia sa sľubne pri postraumatickej stresovej poruche (PTSD), avšak napriek patentu č. 6630507 americká vláda bráni použitiu konopy ako lieku na PTSD.
Moderný medicínsky a farmakologický výskum v podstate potvrdzuje historické aplikácie. V súčastnosti sa celosvetovo aplikuje najmä ako antidepresívum.
Neexistuje rastlina porovnateľná v celom spektre jej medicínskeho použitia a ani neškodnejší omamný prostriedok. Marihuana môže celosvetovo prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu ľudstva, pričom žiadna iná rastlina nie je taká rozšírená.
Kanabidiol (CBD) dokáže účinne blokovať psychoaktívne zložky THC. Chráni neuróny pred toxicitou lepšie ako vitamíny C a E. Priaznivo pôsobí proti kŕčom, má aj protizápalové a antimikrobiálne účinky.
V strednej Európe a v Indii sa však marihuana fajčí spolu s tabakom. Táto zmes je veľmi nevhodná, pretože nikotín potláča pôsobenie THC, a navyše THC zosilňuje účinok nikotínu. Veľa „huličov“ sa kvôli fajčeniu „jointov“ stalo závislým od nikotínu. Táto kombinácia je nešťastná aj kvôli stovkám prísad pridávaných do priemyselného tabaku a finančné podporovanie tabakových gigantov
(cigaretový dym obsahuje okrem iného aj rádioaktívne látky a cyklón B).
Štúdia z roku 2001 zistila, že konzumentom, ktorí si po fajčení marihuany dali niekoľko štamperlíkov alkoholu, sa zdvihla hladina THC v krvi na dvojnásobok oproti skupine, ktorá nepila. Tí, ktorí pili alkohol, pocítili efekty marihuany skôr a stav vyhodnotili ako príjemnejší. Alkohol totiž spôsobuje, že cievy prenášajú viac THC. Podľa inej štúdie bolo podanie THC v kombinácii s etanolom príčinou odumierania nervových buniek aj pri nižšej ako toxickej dávke. Ďalšia štúdia zasa demonštrovala ochranné pôsobenie CBD na neuróny pri nadmernom pití alkoholu.
Krysám sa pri jeho podávaní znížila miera degenerácie mozgových buniek v hipokampe a tzv. čuchovej kôre.